Jerzy Sobczakurodził się 18.03.1949 roku w Koszalinie. W 1951 roku zamieszkał z rodzicami w Cieplicach Śl. Zdroju. W 1973 roku rozpoczął studia dzienne w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Katowicach. Studia ukończył w 1977 roku, uzyskując dyplom magistra wychowania fizycznego oraz trenera II klasy piłki ręcznej. W 1977 roku został sprowadzony do Konina przez trenera „Zagłębia” Konin - Andrzeja Broniszewskiego. Od 1978 do 1992 roku, był wiceprezesem (urzędującym) Wojewódzkiej Federacji Sportu w Koninie (WFS). W okresie tym pracował także jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 4  w Koninie oraz w Zespole Szkół Budowlanych w Koninie.

    W młodości uprawiał wiele dyscyplin sportowych m.in. piłkę nożną, piłkę ręczną, lekką atletykę. Pierwsze sportowe kroki jako piłkarz ręczny stawiał w „Chojniku” Cieplice. Od 1993 do 1969 roku występował jako junior w zespole piłki ręcznej MKS „Podgórze” Sobieszów. W 1967 roku, jako jedyny spośród piłkarzy ręcznych Dolnego Śląska, powołany został do kadry Polski juniorów. W 1967 roku zajął 8 miejsce w X Plebiscycie na najlepszych sportowców Dolnego Ślaska. W latach 1969 – 1970, zdobył mistrzostwo ligi dolnośląskiej z zespołem „Chojnika” Cieplice, uzyskał awans do II ligi oraz zdobył drugie miejsce w klasyfikacji strzelców II ligi, zdobywając dla barw „Chojnika” 78 bramek. Trenerem drużyny w tym okresie był Andrzej Broniszewski. W 1970 roku, wytypowany został przez Związek Piłki Ręcznej w Warszawie do kadry olimpijskiej, w której przygotowywał się do reprezentowania narodowych barw Polski, w rozgrywkach piłki ręcznej na olimpiadzie w Monachium. W okresie od 1970 r. do 1973 r.               

   Występował w drużynie „Stali” Mielec rozgrywając mecze w I lidze, m.in. z: „Grunwaldem” Poznań, „Wybrzeżem” Gdańsk, „Śląskiem” Wrocław, „Gwardią” Opole, „Anilaną” Łódź. W 1973 r. w związku z podjęciem studiów w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Katowicach, przeszedł do AZS Katowice.

   Po ukończeniu studiów w 1977 roku, sprowadzony został przez trenera Andrzeja Broniszewskiego do zespołu „Zagłębia” Konin, który ubiegał się o awans do II ligi. W wyniku podziału „Zagłębia” Konin w 1979 r., sekcja piłki ręcznej została przejęta przez Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości Pracy „Start” w Koninie, a Jerzy Sobczak został trenerem zespołu. Pracował  w „Starcie” od początku powstania sekcji w 1978 roku, aż do roku 1991.

   Wielokrotnie reprezentował barwy Polski w latach 1968-1973, w meczach (zespołów młodzieżowych, juniorów, seniorów) z drużynami ZSSR, NRD, Szwecji, Danii, Rumunii, Węgier, Norwegii, Włoch oraz wielu innych państw. Był wyśmienitym zawodnikiem, trenerem oraz organizatorem imprez sportowych. Jerzy Sobczak zmarł 07.08.1998 roku.